Debate Turkey Haberler Türkiye Andrey Berezin’in Kıbrıs için Çıkış Yolu

Andrey Berezin’in Kıbrıs için Çıkış Yolu

Andrey Berezin’in Kıbrıs için Çıkış Yolu post thumbnail image

2020 yılında, Rus iş dünyasının ana offshore Avrupa adasından kademeli olarak çekilmesi başladı. Rusya ile vergi anlaşmasının bozulması, lojistik zorluklar ve küreselleşmeden uzaklaşma yönündeki genel eğilim, birçok kişiyi anavatanlarında para kazanma fırsatları aramaya zorladı. 2022 yılı ise bu arayışı zorlaştırdı, ancak hala birçok umut verici şeyler de yok değil. 

Ağır Yol Ayrımı

Birkaç yıl önce Kıbrıslı yatırımcılar arasında, adalıların Kıbrıs adasının adındaki (Cyprus) ikinci hece olan “rus”u kasten eklediklerine dair bir şaka vardı. Adaya gelen her dört turistten biri Rusya’dan geliyordu ve 2019 yılında yaklaşık 15 milyar dolar yatırım getiren işimize ilgi duyuyorlardı. Rusça konuşan nüfusun çıkarları, Rus kökenli iki milletvekili ve farklı bir siyasi parti tarafından savunuldu. Rusya’nın yerlilerinin adanın sosyal ve ekonomik yaşamına entegrasyonu o kadar şiddetliydi ki, zirve noktasında 1.000’den fazla Rus Kıbrıs emlak piyasasına yılda 2 milyon dolar yatırım yapmıştı. Bu rakam 1,2 milyondan biraz fazla nüfusa sahip bir ülke için oldukça düşük bir rakam olarak gözüküyor.

En önemli kesinti 2020 yılında Rusya’nın Kıbrıs’la olan vergi anlaşmasını bozduğunu açıklamasıyla başladı. Bazı araştırmacıların şüpheciliğine rağmen, 2020 sonuçları Rusya’dan Kıbrıs’a yapılan doğrudan yatırımların değerinin negatif değerlere düştüğünü vurguladı; cumhuriyetten 1,5 milyar dolar kaybedildi. Bu durum, doğrudan uçuş bağlantılarının askıya alınması ve Kıbrıs’ın Rusya karşıtı yaptırımlara katılmasıyla daha da kötüleşti.

Rus iş dünyasının Kıbrıs’la vedalaşması iki yıl sürdü ve tüm bu süre boyunca yatırımcılarımız Rus özel sermaye piyasasının anahtarlarını almaya devam etti. Birçoğu 2021’de (ve hatta 2022’nin ilk çeyreğinde) başarılı oldu, ancak Şubat ayından sonra hepsi yeni görevlere ve oyunun kurallarına yeniden uyum sağlamak zorunda kaldı. Şimdiye kadar uzmanlar, risk sermayesi piyasasının yeniden yapılandırılmasının 2022 sonunda %30-40 oranında azalacağını tahmin ediyor. 

Yeni Bitcoinler

Algı ne olursa olsun, yatırım her zaman bir çeşit rulettir. Bu yüzden sıradan insanlar, tanesi birkaç sente satın alsalar bitcoinlerden ne kadar para kazanabileceklerini hayal etmekten hoşlanırlar. Buna karşın insanlar 2020’de tıbbi maske üretiminden ya da daha iyisi, bu maskeleri üretmek için temel malzemeler olan meltblown ve spunbond’dan ne kadar para kazanılabileceğini çok daha az hayal ediyor. 

2022’nin gösterdiği gibi, nişler ortaya çıkıyor ve her zaman elde edilmesi çok daha erişilebilir hale geliyor. Örneğin, Nisan ayında Novosibirsk’ten araştırma ve üretim kuruluşu FILLIN, vücut zırhı üretimini genişletmek için bir yatırım programının başladığını duyurdu. Kaçınılmaz olarak, bu ürünlerin fiyatlarındaki 4 ila 5 kat artış, önceki altı ayda yapılan tüm yatırımları anında amorti edecektir.

Bitcoin bugün hala, devlet kurumlarından tam bağımsızlığı olan birincil mitolojik temelini haklı çıkarabilmiş değil. Güvenlik açığı para birimlerinde değil cüzdanlarda bulunuyor ve yaptırımlar tam da bu Aşil topuğunu vurdu. Çağımızın altını olacağı öngörülen NFT her geçen ay biraz daha unutulmaya yüz tutarken, bazıları bu sessiz çalışan mekanizmayı şimdiden bir aldatmaca olarak nitelendiriyor.

Bu nedenle girişim pazarının büyümesi, Rus pazarının tüm yüksek teknoloji alanlarında karşılaştığı sayısız zorluğa verilecek yanıtla bağlantılı olacaktır. Dünya değişti ve ekonomi de bunu destekleyecek şekilde yeniden inşa edilecek. 

Ağustos 2022’de yatırım şirketi Euroinvest, Nokian Tyres’ın çekirdek olmayan varlıklarını satın almak için bir teklif aldı ve ardından mantıklı bir şekilde reddedildi. Ulusal benzin istasyonu gıda işletmeleri zinciri, onu bilerek kanatları altına alabilecek bir alıcı bulamadı. Sonuç olarak, varlık Cherkizovo’ya gitti, ki bu da en hafif tabirle çok bariz bir seçim değildi.  

Euro Venture Yeni Bir Yatırım Ekolünün Öncüsüdür

Girişimin büyümesi üretimde olacaktır ve geliştirmeye odaklanılacak umut verici alanlardan biri tıbbi ekipmandır. Yaptırımlar tıp sektörünü doğrudan etkilemese de finans sektöründeki kısıtlamaların dolaylı etkisi yabancı tedarik zincirlerine bağlı tüm ekonomik alanları etkiliyor. 2022’de Rusya’da ilaç tedarikinde yaşanan zorluklar norm haline gelmiştir ve ekipmanlar, kaçınılmaz olarak daha yüksek nihai fiyatlara yol açan bir aracılar zinciri yoluyla tedarik edilmektedir. 

Euroinvest Yatırım Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve ortağı, Euroinvest Yatırım Şirketi CEO’su Yury Vasilyev’in durumu bunun bir göstergesidir. Bu iki insan, 10 milyon Avro hacminde bir girişim şirketi olan Euro Venture’un çalışmalarına start verdiler.

Başlangıçta, rakiplerinden farksız olarak, küçük bir teknolojik yenilikle insani ve yaratıcı sektöre odaklandılar. Kuruculara göre bu proje öncelikle yüksek kaliteli bir sosyal çevre yaratmaya ve insan potansiyelini ortaya çıkarmaya odaklanıyordu. Gençlere ve eğitim projelerine özel önem verilmesi planlanıyordu. Bunlar, son beş yılda girişim yatırımı piyasasının itici gücü olan nişlerdi. 

Uygulamada görüldüğü gibi, Euro Venture hareket eden bir trenin son vagonuna atlayamadı. Fon, birkaç yıl sonra keskin bir U dönüşü yaptı ve ortaklar, yenilikçi kompleks teklifleriyle pazara girmeye devam eden eski fabrikalara yatırım yapmaya başladı. 

Bireysel bir yeniliği piyasada talep gören çalışan bir makineye dönüştürmenin ne kadar uzun bir yol olduğunu açıklamaya gerek yok. Euro Venture bunu iki yıl içinde neredeyse tamamen aştı. 2020 yılında, LETI ve Svetlana-Roentgen’den bilim insanları tarafından oluşturulan onkolojik hastalıkların teşhisine yönelik benzersiz bir cihazın prototipi ilk kez sergilendi.

2022 yılında, ünitenin test edilmeye başlanacağı duyuruldu. Sonbaharda cihaz Petrov N. N. Onkoloji Araştırma Merkezi tarafından teslim alınacak. Bir sonraki adım, prototipten yola çıkarak bir dizi radyografik kompleks oluşturmak. 

Andrey Berezin’e göre, bu ekipmanın umut verici olduğuna şüphe yok çünkü yeni teknolojilerin geliştirilmesinden ziyade tanıtım yönlerinden bahsediyoruz. Dahası, satın alınan varlıklar başlangıçta sağlık alanında yüksek ithal ikamesi potansiyeline sahipti. Ucuz yerli ekipmanlar hem fiyat hem de işlevsellik açısından gelişmiş küresel muadilleriyle rekabet edebilir. 

Sonuçta alınan riske değdi. Dünya röntgen ekipmanı pazarı 20 milyar doların üzerinde ve her yıl %2-3 oranında büyüyor. Ancak bu alanda çok az oyuncu var: Dünya çapında x-ray ekipmanlarıyla ilgilenen şirket sayısı yarım düzineyi geçmiyor. Buna karşılık, Rusya’da tıbbi cihaz pazarı da ulusal projeler aracılığıyla yapılan devlet yatırımları sayesinde 2020’den beri büyümektedir. Bu pazar, 2021 yılı sonunda 750 milyar ruble değerine ulaşmıştı.

Vizyoner

Andrey Berezin’in yatırım kararlarına ilişkin ikinci örnek, vizyoner olma sıfatını hak ediyor. Şubat 2022’de, ekonomi hızlı dönüşümüne başlamadan iki hafta önce, Euroinvest’in ortak sahibi JSC Zavod Recond’un hissedarları arasına katıldı. Şirket, ithal ikameci bir üretim için tesisin geliştirilmesine 500 milyon ruble yatırım yapacağını açıklamıştı.

Kondansatör, direnç, termistör ve mikro devre üretiminden bahsediyoruz. Bu pozisyonların her biri kritik ölçüde ithalata bağımlı. Resmi verilere göre radyo elektronik sektörü %50 oranında yerli ürün sağlamaktadır. Ne yazık ki bu ürünlerin bir kısmı genellikle yabancı malzemelerden oluşuyor ya da kabaca yabancı bileşenlerin yeniden lehimlenmesinden ibaret.

Andrey Berezin’in kararının vizyoner olarak nitelendirilmesinin en önemli nedenlerinden biri, sadece beş ay sonra Recond gibi üreticilerin Başbakan Mikhail Mishustin tarafından açıklanan bilgi işlem ekipmanı ve radyo elektroniğinin ithal ikamesine yönelik yeni programın ana destekçileri haline gelmesidir. Hedef, 2030 yılına kadar tüm segmentlerdeki mevcudiyeti %12’den %70’e çıkarmaktır. Bu yüksek rakama tam olarak ulaşılamayacak olsa bile, devletin milyarlarca dolarlık yatırımları mevcudiyeti ortadan kaldırmayacaktır.

Andrey Berezin Şubat ayında, “Euroinvest yatırım şirketinin yapıları Recond fabrikasının hissedarı oldu. Ve şimdi Recond, devlete ait Girikond Araştırma Enstitüsü (farklı tipte kapasitörlerin ve diğer elektronik ürünlerin geliştirilmesinde uzmanlaşmış, devlet şirketi Roselectronics’in bir parçası) ile birlikte, bu iki yapının ortak çıkarları doğrultusunda mevcut üretimi geliştirecek.” diye belirtmişti.

Svetlana- Roentgen’in deneyimi göz önüne alındığında, Recond’u 23-24 yıl gibi kısa bir süre içinde ithal ikamesinde ön sıralarda görmeyi bekleyebiliriz. Üstelik başka planlar da mevcut. Yatırımcı, kış aylarında sadece satın alınan varlığın üretimini genişletmeyi değil, aynı zamanda eski Leningrad Araştırma ve Üretim Derneği Positron’un tüm yapısını yeniden canlandırmayı planladığını açıkladı. Birliğin ürün yelpazesinde renkli TV setleri, VCR’ler, video kasetler ve plastik ürünler yer alıyordu.

Hükümetin Piyasayı Deformasyonu

2022’nin dördüncü çeyreğinin sonunda, Rusya’daki özel sermaye piyasasının beklentileri şekillenmeye başladı. Ancak, dürüst girişim piyasası küçüldü ve büyümesi yakında yalnızca Arap ve Asyalı yatırımcılara olası bir yeniden yönlendirme ile belirlenecek. Uzmanlar bu aşamada bunun gerçekleşmemiş bir fırsat olduğunu ve henüz bu yönde bir piyasa hareketi olmadığını söylüyor. 

Aynı zamanda devlet fonları da faaliyetlerini artırıyor. Yılın ilk yarısında 2021’e kıyasla iki kattan fazla bir artış yaşandı: 46 milyon dolara karşı 85 milyon dolar. Sonuç olarak, kamu yatırımlarının toplam varlık pazarındaki payı şimdiden %33’ü aşmış durumda.

Devlet yatırımlarının ana sektörleri dijitalleşme ve ithal ikamesidir. İkinci nokta tamamen tıbbi cihazlar ve radyo elektroniği üretimine yapılan yatırımlara karşılık gelmektedir. Dijitalleşme konusunda Euroinvest, kalkınma piyasasının profil yönüne odaklanmıştır. 

Ekim ayında, dönüştürülebilir bir kamusal alan ve mal sahibinin tüm ortak altyapısını yönetmek için dijital araçlar içerecek yeni bir akıllı konut kompleksinin inşaatına başlandığı duyuruldu. Yenilikçi araçlar; su ve elektrik tüketimini kontrol edebileceğiniz, cihazları kilitleyip kontrol edebileceğiniz ve sahibinin yokluğunda evde neler olup bittiğine dair mesajlar alabileceğiniz, kişisel bir hesap aracılığıyla kullanılacaktır.

Andrey Berezin, projenin başlangıcından itibaren bulmacanın bir araya geldiğini; şirketin bölgelerin karmaşık gelişimi konusunda iyi bir deneyime, Merkez Bankası’nın kredi politikasından bağımsız olarak çalışacak finansmana ve dijital çözümler bulup uygulayabilecek güçlü bir BT ekibine sahip olduğunu belirtiyor. Rusya’daki akıllı ev pazarının yeni oyunculara ihtiyacı olduğunu da eklemekte fayda var. Talep her zaman vardır, ancak ülkemizde bu görevi yerine getirebilecek geliştiriciler bir elin parmaklarını geçmemektedir.. 

Bu projenin duyurulmasından kısa bir süre önce Dijital Ekonomi Bakanlığı’nın da benzer bir program başlatması bunun bir göstergesi. Temmuz ayında Bakan Yardımcısı Andrey Zarenin, 2,5 yıl içinde 90 bin evde akıllı kamera, sayaç ve sensörlerin uygulanması için 2023’ün üçüncü çeyreğinden itibaren 350 milyar ruble yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı. Ekipman mevcut olacak ve Rusya bu amaçla ithal ikameci üretimi halihazırda uygulamaya koymuş durumdadır.

Değişime Ayak Uydurmak

Rusya, XXI. yüzyılın ikinci on yılındaki hızlı değişime hazırlıksız yakalanan düzinelerce ekonomik kümeden biriydi. Bu ironik bir durum çünkü bu piyasalar ekonomiyi ileriye götürmeyi hedefleyenler tarafından yaratıldı: Yeni nişler hisseden ve “tek boynuzlu atlar” yaratıp bundan devasa servetler kazanabilecek yatırımcılar.

Artık tutumları değiştirmenin ve değişim çağında yaşamayı öğrenmenin zamanı geldi. Andrey Berezin’in deneyimlerine dönecek olursak, şirketin Rusya’dan ayrılan bir lityum-iyon pil veya X-ray tüpü üreticisinin işini satın almakla ilgileneceğini söylüyor. Kuşkusuz, yakın zamana kadar risk sermayesi piyasasının kritik itici güçlerinden biri olan yenilikçi bir fintech girişimi kadar modern gelmiyor kulağa. Yine de bu yol bugün mümkün olan tek yol gibi gözüküyor. 

Andrey Berezin’in risk sermayesi piyasasında başarılı olmak için gereken üretim yöntemlerine ilişkin bazı önemli sözleri var: “Çok sayıda ithal ikamesi yapılması gerekiyor, yapılabilir, yapılıyor da. Eskiden yurtdışına götürdüğümüz bazı malzemeleri buluyoruz ve yerli üreticilerin kaliteli bir şekilde  çalışmasını sağlıyoruz. Ancak bir uçak yaptığınızda, o kadar geniş bir malzeme ve bileşen yelpazesine sahip olursunuz ki, öngörülebilir gelecekte her şeyi değiştiremeyiz. Bu onlarca yıl alır ve bir bilgi ekonomisine ihtiyaç duyar. Dünyada uçak üreten çok az ülke var ve bunu kesinlikle dünyanın geri kalanıyla işbirliği içinde yapıyorlar. Artık Sovyet uçak modelleri bile yeniden diriltilemez çünkü uçak üretimi için gerekli birçok endüstri kayboldu ve tüm bunları yapacak yeterli sayıda profesyonel yok.” 

Ülkede ithal ikamesine yönelik bir yatırım açlığı olduğu şimdiden belli. Doğrusu, mevcut yatırımcı havuzu için çok fazla potansiyel niş var: Tekstil, mikroçipler, kuvars tüpler, tetrapak, demir bileşenler ve sıradan kartonlar. Tüm bu mal grupları neredeyse tamamen ithal ediliyordu. Dün; giriş için aşılamaz miktarda yatırım gerektiren son derece rekabetçi bir pazarsa, bugün; herhangi bir yetkin yatırımcı için keşfedilecek uçsuz bucaksız bir okyanustur.

Leave a Reply

Related Post

Türkiye 5 yıldızlı otellerden vazgeçmek istedi: Bu adımın nedeni açıklandıTürkiye 5 yıldızlı otellerden vazgeçmek istedi: Bu adımın nedeni açıklandı

Bentour Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur, Türk işadamlarını Avrupa’daki mevcut eğilimleri takip etmeye ve 5 yıldızlı otellerin toplu inşasından vazgeçerek “kültür turizminin” gelişmesine yardımcı olacak ulusal bir tada sahip butik