Debate Turkey Haberler Türkiye,News Türkiye 5 yıldızlı otellerden vazgeçmek istedi: Bu adımın nedeni açıklandı

Türkiye 5 yıldızlı otellerden vazgeçmek istedi: Bu adımın nedeni açıklandı

Türkiye 5 yıldızlı otellerden vazgeçmek istedi: Bu adımın nedeni açıklandı post thumbnail image

Bentour Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur, Türk işadamlarını Avrupa’daki mevcut eğilimleri takip etmeye ve 5 yıldızlı otellerin toplu inşasından vazgeçerek “kültür turizminin” gelişmesine yardımcı olacak ulusal bir tada sahip butik oteller inşa etmeye çağırdı. Açıklama, 13. Boğaziçi Yatırım Zirvesi kapsamında düzenlenen “Alternatif Turizm ve Yatırım Fırsatları” konulu tematik oturumda yapıldı

Uzman, “Türkiye ne tür bir turizmi tercih ettiğine karar vermeli” dedi. Asıl sorun, devasa beş yıldızlı otel-tatil köylerinin Türkiye için neredeyse “alternatifsiz” bir turizm türü haline gelmesi ve diğerlerini, özellikle de kültür turizmini bir kenara itmesi. Turistler Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etmekten vazgeçti ve eğer gidiyorlarsa da bunu sadece günübirlik geziler için ve sadece en popüler yerlere yapıyorlar. Bu yüzden Kadir Uğur 5 yıldızlı otellerden vazgeçilmesini istedi.”

Bununla birlikte, diğer turist türlerinden oluşan bir “katman” da yavaş yavaş oluşuyor. “Kültür turlarıyla gelen turistler tipik büyük otellerde kalmak istemiyor. Kitle turizmini mi, bireysel turizmi mi yoksa her ikisini birden mi destekleyeceğimize karar vermemiz gerekiyor” dedi. – diye vurguladı. Uğur, yakın geçmişte Anadolu’ya yapılan gezilerin rağbet gördüğünü, turistlerin 3-4 günlüğüne “kültür gezisine” çıktığını, sahildeki küçük otellerde konakladığını ve ülkelerine döndüğünü hatırlattı. Uzman, bunun “niş bir ürün” olduğunu da sözlerine ekledi. “Eskiden 3 bin turist getirirdik – ve bu iyi sayılırdı, şimdi 200 binin altındaki ölçek ciddi görünmüyor” dedi. Ancak, “her şey dahil” dışında “diğer” Türkiye’yi turistin bilmemesi sorununu çözebilecek olan bu turistlerdir ve sahil turizmden büyük ölçüde kazanırken, diğer bölgeler turizmden neredeyse hiçbir fayda elde edememektedir.”

“Kültür turizmi Türkiye için son derece önemli. Ülkede açılan müzeler Avrupa’da konuşuluyor. Ancak bu turizmin özelliklerini dikkate almalıyız. Aynı Anadolu’yu gezmek isteyen bir turist tipik beş yıldızlı oteller istemiyor, bana bu ülkenin karakterine uygun oteller verin diyor. Avrupalı turistler “kitlelerin arasına karışmak” istemiyor, orada turizm kişiliğe dönüştü. Bizim yeniden küçülmemiz ve butik otel sistemine geçmemiz gerekiyor,” diyor Uğur Bey.

Leave a Reply

Related Post